Akinek a Radio GaGa szókapcsolatról nem egy Ms. Germanottára specializálódott állomás jut az eszébe, hanem a Queen klasszikusa, az bizonyára azonosulni tud a kezdősorokkal: "I'd sit alone and watch your light / My only friend through teenage nights / And everything I had to know / I heard it on my radio" még akkor is, ha gyermekkorának éjszakáiban nem is valamelyik klasszikus fadobozos rádió varázsszemének zöld parazsa volt a jelzőtűz...
Talán kinek-kinek más mértékben, de a rádió mindannyiunk életének része volt, és sokunké ma is az. És hadd legyek itt egy kicsit elfogult: a rádió egyébként tényleg nagyon simulékony, tapintatos barát, nem mászik az arcodba mint a TV, épp csak annyira van jelen amennyire akarod, tudsz mellette mással foglalkozni (főzni, rajzolni, fát vágni, vezetni, stb.) Felkelt, elaltat, tájékoztat és szórakoztat. És el is kísérne, hogy ha a digitális középkor önhitt pápái hagynák.
Itt el is érkezünk egy fontos kérdéshez: napjaink okostelóinak fejlesztésekor szempont-e az FM rádió? Erre több választ is lehet adni. Az Apple a rá jellemző magabiztossággal nyilvánvalóan az iTunes akoljába akarta terelni a felhasználóit azzal, hogy lejátszóiból és telefonjaiból konzekvensen száműzte az FM rádiót mint feature-t, majd jellegzetes cinizmussal, még egy bőrt lenyúzva külön gadgetként megvetette azokkal akiknek mégis hiányozna. Ez egy csúnya, de az Apple szempontjából mégis logikus, üzleti motivációjú döntés.
Az iparág másik óriásánál, a Samsungnál egészen a Galaxy S4-ig nem is volt kérdés hogy az FM rádió a feature lista része, ezért sokan lepődtek meg hogy kimaradt a legutóbbi zászlóshajóból.
Ugyanakkor az androidos szcéna készülékeihez azért hagyományosan hozzátartozik az FM vevő, követve a (nem is olyan) buta hagyományos telefonok (Nokia, Sony Ericsson) erős rádiós örökségét. A döntés mögött megint valami stratégiai megfontolást sejtek, hiszen a kategóriája egyik legfullosabb készülékéből kihagyni egy filléres feature-t nyilván üzenetértékű. És ezzel azt üzente a Samsung, hogy azért nincs benne rádió mert nem kell nektek.
Túllendülve azon, hogy a gyártók megint jobban akarják tudni mi kell nekünk, a nagy kövér célpiac, az USA is ellentmondásosan áll a témához. Van aki szerint az FM rádió rég meghaladott őskövület, amin itt volt az ideje túllépni, van aki viszont pont a Samsung húzása kapcsán kérdezte meg a digitális közösséget (tehát még csak nem is a reprezentatív, hús-vér utca polgárait, hanem azokat akik eleve feltételezhetően a youtube-on, pandorán, spotify-n lógnak) hogy tényleg jól okoskodott-e Samu bácsi?
Az eredmények egyértelműen affelé tendálnak hogy elhamarkodott temetni az FM rádiót, legalábbis ha az igények felől közelítjük meg. És akkor még csak az USÁ-ról beszéltünk, itt, Közép-Európában még csak vágyálom a mindenhol kellően széles sávval elérhető, megfizethető (!) mobilinternet, ezért hiába van otthon WiFi-je a júzernek (már akinek ugye) menet közben mégis csak jó lenne, ha nem csak online tudnánk műsort hallgatni. (ha valaki nézte már a telóján hogy egy jó minőségű stream pár órán keresztül hallgatva mennyivel dobja meg az adatforgalmi grafikonját, az tudja miről beszélek)
De legyünk csak telhetetlenek, ha már legtöbbünk készülékében mégis van FM rádió, miért nem tudnak a gyártók és a fejlesztők normális appot írni hozzá? Ez lesz a következő poszt témája...
Címkék: apple telefon rádió samsung szavazás android
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek